צרו איתנו קשר במייל:

כתבו לנו למייל שלנו: dana@memail.co.il

יום רביעי, 22 באוגוסט 2012

"סובב מיורקה" עם לין ואסף חלמיש


לאחר בחינת נתוני מזג האוויר ובהתחשב בלוחות הזמנים שלנו ושל הזוג חלמיש, הוחלט על מסלול "סובב מיורקה". לין ואסף שייטים ותיקים – אסף, בן כתתו של אורי, הייה המדריך שלי בקורס ימי של כתה ז' ולין, שהצטרפה למחוזותינו משיקגו והחליטה לפני שנתיים שכדאי ללמוד לשחות, היו אתנו כבר בהפלגות בים האגאי על סיפון ה"ליאורה" הותיקה.
עם כניסתם ל"דנא" התפעלו מהשדרוג שחל בתנאי הארוח ובחיוך ענק הוחלט שהחופשה תוקדש לשייט נינוח בין מפרצי מיורקה, כאשר לאט לאט נקיף את האי. השבוע אכן עבר בנעימים, כאשר משובצים בו  סיפוריה המשעשעים עד דמעות של לין, ההמצאות והפטנטים של אסף, שהספיק לקרוא את כל ספרי ההפעלה של כל מכשיר ומכשיר ב"דנא", טיולים במקומות מדהימים, עגינה ושחיה במפרצים קסומים, אוכל ויין טוב והרבה רוגע וחברות.

אסף בודק את כיוון הרוח


ולין מעלה את הראשי
לין על רקע סלע דמוי פיל במפרץ PENINSULA DE LA ORADADA. מפרץ מדהים עם מים בכל גווני הכחול ומסעדה חבויה על ראש הצוק.


חיוך של רגע לפני האוכל


השחיינית!!! מאמינם שהיא למדה לשחות רק לפני שנתיים?? תמיד ידעתי שאף פעם לא מאוחר מדי...

נסיעה ברכבת העתיקה מהעיירה המתוקה SOLLER למיורקה.


רכבת שנשמרה על כל חלקיה ותפארתה משנות העשרים של המאה הקודמת, אז נסעה באותו קו על פחם והיום על חשמל. חוויה תיירותית חביבה למדי.
לשוחרי האמנות שביניכם – בתחנת הרכבת של SOLLER, בעודכם ממתינים ליציאת הרכבת תוכלו לבקר בצד ימין במוזאון קטן של פיקסו ובצד שמאל במוזיאון של הצייר מירו. הכניסה לשניהם חינם.

ה"דנא" נשקפת מ"חלון" במנהרה במפרץ CALA DE LA CALOBRA, אחד המפרצים היותר מרשימים במיורקה.

פתח המפרץ מהחוףלין ומיכל בפתח המינהרה במפרץ

בפורטו כריסטו ביקרנו במערת הנטיפים המדהימה ביותר שזכינו לראות עד כה (וכן.. היינו בזו של בית שמש J), מערת הדרקון או בשמה הספרדי CUEVAS DEL DRACH. מכיוון שאסור לצלם במערה, אסף סרק ושלח את החוברת המחולקת לתיירים. התמונות מספרות על קצה המזלג את החוויה המהממת שנגלית לנכנס אל תוך המערה. הביקור כולל גם קונצרט קלאסי, כאשר הנגנים שטים על סירות קטנות מוארות באגם התת קרקעי במערה – שווה!!!
וגם לנקות את הסירה צריך....

וסתם לחייך ולהנותולשחות...ולחבק...


אורי עם ה"בנות"...

 חיבוקים, נישוקים ופרידה מלין ואסף, איסוף סככת צל שתפרה לנו טיטיאנה החייכנית, (השילוב של בימני וספרייהוד שחורים על סירתנו הלבנה הוא אכן מהמם ביופיו אבל גם מהמם בחום שהוא יוצר. לפיכך פנינו לטיטיאנה שתתפור לנו סככת צל לבנה שתוריד את הצלזיוסים בסירה בעגינה במרינות ומפרצים) ו... אנחנו בדרכנו לגיברלטר. הזמן רץ כשנהנים ואנחנו רוצים עוד להספיק ולהכין את הסירה לקראת ההפלגה לקנריים.
הפלגה לאורך הקוסטה דל סול מזמנת נופים של מיליוני יחידות חופש, נופש וקייט במקומות יותר ופחות אטרקטיביים, יותר ופחות רעשניים, יותר ופחות מזמינים לקרוזרים. התחזית צפתה לנו ימים של רוח גבית טובה, אך התבדינו ובילינו את ארבעת ימי ההפלגה לאורך החוף, בים חלק כמו טוסיק של תינוק, ללא רוח כלל, כאשר המנוע עובד במלוא המרץ ומאלץ אותנו להכנס לתדלוק ביניים.
אבל הרווחנו את התמונה הזו של ספינת הדייג עם השחפים סביב לה.

חזית של פאב במרבייה

ורגע לפני שסיימנו את הים התיכון, עגנו לילה ב MARBELLA המדהימה!! אחרי כל פרוייקטי הנופש שחלפנו על פניהם, הייה זה תענוג לחזור לעיר קטנה ועתיקה, עם סימטאות צרות, ככרות, מרפסות וחזיתות בתים פורחות ומטופחות להפליא. כן, אפילו עכשיו בסוף אוגוסט החם, הכל כאן ירוק ופורח בעציצי רחוב ובאדניות, כאילו הכריז ראש עיר פעלתן על תחרות הסימטה היפה ביותר וכל תושבי העיר נענו לו ומתחרים ביניהם "של מי פורח יותר". חגיגה לעיניים!

אדניות רחוב במרבייה (הטישטוש הוא תוצאה של ערפל הבוקר...)


יצאנו ליום ההפלגה האחרון בים התיכון, בערפל סמיך, נרגשים ומצפים להתבהרות בהמשך....

ערפל במרינה מרבייה ביום ההפלגה לגיברלטר


פינתו של אורי לקרוזרים חוזרת...
תת פינה – תודות והפעם לנירית וכריס סלייני. פגישה מרגשת, ארוחות משותפות, חילופי ספרים, מפות דגלים והמון מידע ו"טיפים" להמשך המסע, (שלהם לקראת סיום ושלנו בתחילתו).
יש לי חוב בענין דיווח על התנהלות השלטונות. ובכן כמו שחשבנו, את הספרדים לא מענין מניין באת ולאן אתה הולך. לפחות במיורקה, מנורקה ואיבזה כמו בקורסיקה הצרפתית, פעם נכנסת לאירופה זה מספיק למרות שאנו נושאים דגל זר (u.s).
עגינה באיים הבלאריים- האיים מפורצים ומזמינים עגינה בשפע, על עוגן, בחינם.  יש בעיה קטנה, הסוול. סוול זוחל אנחנו קוראים לו. גם כשהמפרץ סגור וגם כשהפתח בניגוד לרוח (אוף שור) בגלל פעילות מטאורולוגית חזקה במערב הים התיכון, יש נדנודים כמעט כל הזמן.
מרינות -  יש בשפע בכל האיים. רמה גבוהה כולל מורינג, הגנה, מים וחשמל. חלק מהמרינות גובות מחירים אסטרונומיים של יותר מ- 100 יורו ללילה, בערים הגדולות ישנם רציפים פרטיים במחיר של כ-50-60 יורו ללילה, כמו כן ישנה רשת מרינות ממשלתית –                                                              PORTS DE BALEARS, GOVERN DE LES BALEARS, CONSELLERIA DE MEDI AMBIENT, www.portsib.es, tel: 902024444 , מחיר קבוע בכולם, 48 יורו ל- 13 מטר באוגוסט. שלא כמו באיטליה - המחירים אינם למו"מ.  במאי,יוני, ספטמבר ואוקטובר המחירים נמוכים משמעותית.
מזג האויר בסה"כ די נוח, יותר חם מסרדיניה וקורסיקה אך נעים בהשוואה לארצנו.  בעיקר בצפון (מנורקה וחצי מיורקה) יש להמשיך לעקוב אחרי ה"מיסטרלים" ולהתרחק.  בדרום, במיוחד באיבזה היזהרו מהמזרחית דרום מזרחית ודרומיות. (על אחת כזו סיפרה מיכל בפרק הקודם) התחזית בלילה ההוא היתה 15-20 קשר דרומית מערבית. אנחנו הגענו מפלמה ויכולנו לבחור עגינה ב 15 קשר און שור בדרום או ב 25 קשר אוף שור בצפון, הלכנו על האוף שור כמובן, טעינו! ויצאנו לים בשתיים בלילה, במשבים של 40 קשר (עקב רכסים גבוהים) לחיפושים אחרי מפרץ ראוי יותר.
חופיה הדרומיים של ספרד (היבשת) פחות מפורצים, אך במזג אויר טוב אפשר למצוא מקומות מוגנים לעגינת לילה, לא לפני שבודקים היטב תחזית.  מרינות יש בשפע, במחירים סבירים, מברצלונה עד ג'יברלטר.
יום ג' 21 לאוגוסט 16:00, ב"ערפל ג'יברלטר", אנו מסיימים את חלקו הראשון של המסע. מיכל בפעם השנייה אני בשלישית. התרגשות גדולה, ה"דנא" עוגנת בג'יברלטר. ים תיכון נגמר.  כ- 530 שעות מנוע ויחסית מעט רוח גמענו 1,899מייל ימיים, ארבעה חודשים שבמהלכם היינו בארצות שונות ובמקומות רבים אך לזיכרון עד ילוו אותנו בוודאות, דג אחד, לוויתן אחד וקו אורך אחד, שנחצה לפני מספר ימים, קו האורך גריניץ' זה שמפריד את העולם למזרח ולמערב.
זהו זה, אנחנו מתארגנים ובימים הקרובים יוצאים לאוקינוס האטלנטי, לא לפני שהאחים אברהם ואהוד אורי מגיעים לעזור לנו שם, באוקינוס הגדול.

2 comments:

מחול וטכנולוגיה?! אמר/ה...

כבר התחלתי לדאוג בשל דממת האלחוט פה... שמחה שהיא נבעה מעיסוקי יתר והרבה mingeling.
התמונות ממשיכות להיות מגרות ומהממות.
להתראות בפוסט הבא.
לנה

אבי לוי אמר/ה...

צוות דנא יקר,
מרגש לקרא שאוטוטו אתם בהכנות אחרונות לקראת המעבר לאוקיינוס ומשאירים את אווירת הים התיכון מאחור, עם תאורים מדהימים המלווים בתמונות מהממות. ד"ש לאהוד והמשך שהייה מהנה (אורי הטיפים שלך חשובים, המשך לשתף....תודה)